• Naslovnica
  • O projektu
    • Opći podatci
    • SVRHA, CILJEVI, ISHODI
    • PROVEDBA
    • POSTIGNUĆA
    • Logo
    • Letak
  • Galerija
  • Kontakt
  • Sudionici
    • Škole partneri 2013./2014.
    • Škole partneri 2014./2015. >
      • Sudionici 2014./2015.
      • OŠ Marije Jurić Zagorke Zagreb / OŠ Žužemberk
      • OŠ Zvonimira Franka Kutina/OŠ Maksa Durjave Maribor
      • OŠ Sućidar Split/OŠ Solkan Nova Gorica
      • OŠ "Braća Bobetko" Sisak/OŠ Spodnja Šiška Ljubljana
      • OŠ Ante Kovačiča Zlatar/OŠ Preserje pri Radomljah
      • OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće/OŠ bratov Polančičev Maribor
    • Škole partneri 2015./2016. >
      • Sudionici 2015./2016.
    • Škole partneri 2016./2017..
    • Škole partneri 2017./2018. >
      • Škole partneri 2018./2019.
      • Škole partneri 2019./2020.
ČITANJE NE POZNAJE GRANICE/BRANJE NE POZNA MEJA

OŠ "Braća Radić" Koprivnica

7/8/2019

0 Comments

 
Osnovna škola „Braća Radić“ Koprivnica  povezala se sa OŠ Metlika iz susjedne Slovenije te od rujna 2017. surađuje na promociji hrvatske dječje književnosti i upoznavanju djela slovenske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i kulture, promociji školske knjižnice, razvoju čitalačkih sposobnosti i vještina i promociji europskog identiteta. U hrvatskoj se školi čitaju prijevodi slovenskih autora,  a u slovenskoj  hrvatskih autora. Učenici OŠ „Braća Radić“ Koprivnica ove su školske godine čitali knjigu Strašna vila i divlja zima slovenske autorice Jane Bauer.
U školskoj godini 2018./2019. održan je susret učenika 8. i 9. razreda OŠ Metlika i učenika bivšeg 4. c, sadašnjeg 5. razreda iz OŠ „Braća Radić“ Koprivnica. Susret učenika naše škole i učenika koji pohađaju izbornu nastavu Hrvatskog jezika, njihovih učiteljica, knjižničara i ravnatelja dogodio se 29. ožujka 2019. godine u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica. Za goste, učenike OŠ Metlika, učiteljicu Hrvatskog jezika Ninu Marković Bradica, knjižničara Janka Strahiniča i učiteljicu Glazbene umjetnosti Irinu Kolar domaćini su pripremili kulturno-umjetnički program s nekoliko recitacija, izvedbom Proljetnoga igrokaza i izvedbom Himne zadrugara. Gosti iz Slovenije pripremili su zanimljiv igrokaz na slovenskom jeziku i izvrsnu a cappella izvedbu školskoga zbora. Svi su potom krenuli u obilazak OŠ „Braća Radić“ Koprivnica te se upoznali s radom škole. Nakon druženja u školskoj knjižnici, domaćini su goste odveli u razgled grada Koprivnice. Najprije su posjetili Podravkinu sedmerokatnicu, gdje im je prezentirana Podravka kao jedna od vodećih kompanija u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. U nastavku razgleda grada posjetili su Galeriju Koprivnica i razgledali stalni postav Galerije Mijo Kovačić i izložbu Tragovi autorice Lane Ključarić.
Iskustva i međunarodna suradnja kroz ovaj projekt pomogla su ostvariti bitne odgojno – obrazovne ishode učenika: prepoznati i opisati važnost čitanja književnoumjetničkih tekstova zbog vlastitoga zanimanja i potrebe u svakodnevnomu životu, primijeniti temeljne strategije samostalnog i suradničkog učenja i izraziti osjećaje, doživljaje, stavove i uvjerenja umjetničkim aktivnostima. Vrlo važan cilj koji se želio postići ovim projektom jest promovirati hrvatsku dječju književnost,  jezik,  povijest i kulturu, upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika, povijesti i kulture, razvoj svih vrsta pismenosti, promocija školske knjižnice, razvoj čitalačkih sposobnosti i vještina, unapređivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa, promocija europskog identiteta, izraziti svoje osjećaje, doživljaje, stavove i uvjerenja umjetničkim aktivnostima. Cilj smo ostvarili jer su učenici više koristili školsku knjižnicu, koristili fond koji nije obavezna lektira te su iskazali želju da u sličnim projektima sudjeluju i narednih godina.
Projekt će se nastaviti i u školskoj godini 2019./2020. 

​Valentina Mikec
0 Comments

OŠ Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko

7/4/2019

0 Comments

 
Učenici 4. i 5. razreda PŠ Ivana Gorana Kovačića Severin na Kupi posjetili su  19. listopada 2018. PŠ Šmihel u Republici Sloveniji. Za slovenske prijatelje pripremili su kviz o Otonu Župančiču čije su pjesme čitali. Otac učenika Ivana Krajačića izradio je postolje za japansko kazalište - kamišibaj. Pjesmu Otona Župančiča "Želje belokranjskega dečka" predstavili smo u slikama odnosno izvedbom japanskog kazališta a učenica PŠ Lukovdol Ema Žagar recitirala je Župančičevu pjesmu "Zeleni Juraj". Slovenske učiteljice su nam pripremile plesne i likovne radionice na teme iz književnosti. Nakon prijepodnevnog druženja obišli smo kobilarnu Lipica gdje smo naučili nešto više o lipicancima te pogledali predstavu s konjima.
 
 U školskoj godini 2018./2019. u projekt su se uključili I učenici 2. razreda s učiteljicom Vesnom Trope I članovi likovne grupe koju vodi učiteljica Pavica Trope OŠ I. G. Kovačića koji su čitali seriju slikovnica “Anica” slovenske književnice Dese Muck. Pripremili su igrokaz za slovenske učenike. Susret sa slovenskim učenicima u Vrbovskom na kojem ćemo se predstaviti planiramo u školskoj godini 2019./2020.
http://os-igkovacic-vrbovsko.skole.hr/naslovnica?news_hk=5469&news_id=801&mshow=886#mod_news
​

Viktoria Samsa
0 Comments

OŠ Veliko Trojstvo

7/4/2019

0 Comments

 
Tijekom ove školske godine zainteresirani učenici predmetne nastave, njihove učiteljice i knjižničarka sudjelovali su u hrvatsko-slovenskom projektu za poticanje čitanja „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“. Prošle školske godine dobili smo slovensku školu partnera, OŠ Markovci iz istoimenog mjesta u blizini Ptuja, te nastavili uspješnu suradnju i ove godine. Dogovorom naše knjižničarke i Doroteje Kostanjevec, voditeljice u njihovoj školi, odlučeno je da naši učenici čitaju knjigu slovenske spisateljice Dese Mück: Mjesečeva kći. Slovenski učenici čitali su knjigu našeg proslavljenog dječjeg pisca Mire Gavrana: Zaboravljeni sin. Tijekom godine učenici su naglas, u knjižnici i u učionici, čitali navedene knjige. Zatim su ih obradili, izradili plakate, dramatizirali i naposljetku prikazali školi partneru na završnici, u videokonferenciji. Partnerskoj školi predstavili smo se himnom posvećenoj našoj školi koju je sastavila učiteljica Ivana Dolovski, a izvele su je Klara Radonić i Klara Lukarić. Petar Kovačević i Karlo Vunderlih izrecitirali su nagrađene literarne radove naših učenika. Njihovi učenici su se zaista potrudili te su svoju školu i pročitanu knjigu predstavili na hrvatskom jeziku. Budući da su čitali knjigu o mentalno oboljelom dječaku koji je teško prihvaćen i od svoje obitelji, a još manje od rodbine, susjeda i sumještana, naglasili su kako su u njihovoj školi sve različitosti prihvaćene i  dobrodošle. Bilo je to jako lijepo čuti od učenika koji imaju stavove i razmišljaju zrelije nego što uistinu jesu.  

Vivijana Krmpotić
0 Comments

OŠ Žužemberk

7/3/2019

0 Comments

 
​Mednarodni projekt Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice bi
lahko poimenovali tudi prijateljstvo ne pozna meja. Na naši šoli
namreč že peto leto sodelujemo s hrvaško Osnovno šolo Marije Jurić
Zagorke iz Zagreba in med nami so se stkala že prava prijateljstva.
V letošnjem šolskem letu so v projektu sodelovali šolska knjižnica,
učenci 7. a in učiteljica Andreja Šercer Robič. Med šolskim letom
smo brali knjigo Jaz osel, ki jo je napisal hrvaški pisatelj Zvonimir
Balog. Učenci hrvaške šole pa so brali delo Andreja Rozmana Roze,
Kako je Oskar postal detektiv.
V sredo, 8. 5. 2019,  smo odšli v Zagreb, kjer je bilo organizirano
letošnje zaključno srečanje. Učenci hrvaške OŠ so nas sprejeli s
kratkim kulturnim programom, nato pa je delo potekalo v različnih
delavnicah, ki so se navezovale na prebrana dela. Po končanih
delavnicah smo si ogledali največjo hrvaško knjižnico – Narodno
sveučilišće Zagreb. Zatem smo odšli na jezero Bundek, kjer so se
učenci družili med seboj in krepili medvrstniške vezi. Po koncu
srečanja z učenci hrvaške šole pa smo odšli še na slovensko
veleposlaništvo v Zagrebu, kjer so nas sprejeli, nam predstavili delo
veleposlaništva, razkazali stavbo in nas pogostili. Nato pa smo se
odpravili, polni lepih in pozitivnih vtisov ter nepozabnih spominov,
proti domu.
Projekt smo tako letos zaključili, naslednje leto pa bomo s projektom
sigurno nadaljevali.
Tinka Fric Kočjaž
 
0 Comments

OŠ "Antun Nemčić Gostovinski" Koprivnica

7/3/2019

0 Comments

 
​OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ već četvrtu godinu sudjeluje u međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja. Partnerska  škola nam je slovenska OŠ Sladki Vrh.
Ove je školske godine naša škola bila domaćin te su program druženja pripremile učiteljice Dragana Dukarić, Dragana Antić i školska knjižničarka Luca Matić. U programu su sudjelovali učenici 3.a i 3.b razrednog odjela. Ove godine odlučili smo se za poeziju te su učenici čitali pjesme slovenskih pjesnika Toneta Pavčeka i Saše Vegri. Odabrane pjesme  učenici su recitirali na slovenskom jeziku. U program smo uključili i zbor škole, a zajedno s gostima plesali smo i polku.
Gosti iz Slovenije bili su učenici 4. razreda te učiteljice Maja Trojner Besedić, Suzana Vajngerl i Darinka Osojnik. Naši gosti su čitali djela Sunčane Škrinjarić te su uprizorili igrokaz. Koordinator programa  bila je knjižničarka Vanja Jesenek .
Nakon programa prošetali smo gradom te posjetili Podravku.
Ovo lijepo druženje nastavili smo u školi razmjenjujući darove koje su učenici poklanjali jedni drugima, a bili su to darovi koje su svi oni sami izradili.
S ovim projektom nastavljamo druženje i sljedeće školske godine u Sladkom Vrhu!
 
Luca Matić
0 Comments

OŠ Ivana Cankara Zagreb

7/2/2019

0 Comments

 
Projekt „Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja“  ostvarili smo u suradnji s OŠ Brezovica pri Ljubljani. U projektu su sudjelovali učenici 5. I 7. r OŠ Ivana Cankara Zagreb  i učenici  6. I 9. razreda OŠ Brezovica pri Ljubljani. Projekt je zahtijevao dobru pripremu učiteljica i koordiniranje između različitih grupa učenika. Nakon pomnog biranja i dogovaranja koje knjige ćemo čitati, odlučili smo se za neuobičajene, a zanimljive naslove te ponudile učenicima različite načine na koje pročitanu knjigu mogu analizirati.  Mlađi učenici su bili kreativni  u načinu izrade plakata, križaljki, naslovnica ili prezentacija, a stariji su dobili zadatak napraviti video uratke.  Nažalost,  nismo mogli održati zajednički susret u  Zagrebu ove  školske godine (nadamo se da će biti prilike) pa smo organizirali video konferenciju putem skypa.
Knjižničarka Ivanica Beg
 
 
1Čnpg-bnpm_2019_..pptx
File Size: 2739 kb
File Type: pptx
Download File

Čnpg-bnpm_2019_..pdf
File Size: 2037 kb
File Type: pdf
Download File

0 Comments

OŠ Veliko Trojstvo

7/2/2019

0 Comments

 
​Tijekom nastavne godine 2017./18. učenici četvrtog razreda i njihova učiteljica Ivana Kolenc-Miličević sudjelovali su u hrvatsko-slovenskom projektu za poticanje čitanja, Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja.
Početkom godine dobili smo slovensku školu partnera, OŠ Markovci iz istoimenog mjesta u blizini Ptuja.
Dogovorom naše knjižničarke i Doroteje Kostanjevec, voditeljice u njihovoj školi, odlučeno je da naši učenici čitaju slovenskog književnika Tonu Seliškara i njegovu knjigu Družina Sinjeg galeba. Njihovi učenici čitali su knjigu našeg lokalnog autora Matu Lovraka i njegovu Družbu Pere Kvržice. Tijekom godine učenici su naglas, u knjižnici i u svojoj učionici, čitali navedene knjige. Zatim su ih obradili, izradili plakate, dramatizirali i naposljetku prikazali školi partneru na završnici, u videokonferenciji.
Tijekom završnice dogovoren je nastavak suradnje i međusobni posjet u sljedećoj školskoj godini.
 
Vivijana Krmpotić
0 Comments

OŠ Eugena Kvaternika Velika Gorica

7/2/2019

0 Comments

 
​I ove školske godine OŠ Eugena Kvaternika iz Velike Gorice i OŠ Rodica iz Domžala partnerske su škole u projektu Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja.  Šestero hrvatskih učenika je  čitalo zbirku priča Elle Peroci : Djeco laku noć, dok je dvanaestero  slovenskih učenika čitalo priču Grigora Viteza: O zecu koji se volio smijati. Završni susreti održani su u gradu Domžale  15. svibnja, a u Velikoj Gorici 21. svibnja.  Uvijek na završnim susretima prezentiramo u kratkoj svečanosti što smo sve radili tijekom projekta, a uz neizostavno zajedničko  druženje upoznajemo dvije države. U Sloveniji smo posjetili mjesto Kamnik i njhov Medobčinski muzej dok smo u Hrvatskoj posjetili Hrvatski školski muzej i Floraart. Oba druženja protekla su  u veselom i  srdačnom ozračju te smo zaključili kakao s projektom nastavljamo i iduće školske godine...
Knjižničarka Davorka Facko-Vnučec
Učiteljica Katica Vlahinić
0 Comments

Centar za odgoj i obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica

7/1/2019

0 Comments

 
Tijekom školske godine 2018./2019. sudjelovali smo u međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja. Koordinatorica projekta spojila je naš COOR Virovitica sa školom partnerom  - Osnovnom šolom borcev za severno mejo iz Maribora.
Projekt smo redovito i kontinuirano provodili od rujna do travnja. Sudjelovali su učenici od 2. do 8. razreda te dvije odgojno-obrazovne skupine, ukupno 14 učenika te jedna korisnica poludnevnog boravka. U provođenju aktivnosti projekta, sudjelovale su učiteljice 4.r. Stanislava Đurčević, 5./6.r. Lucija Gazić te 8.r. Jasna Komar, naša logopedinja Mišela Bačić Baronica, učiteljica likovne kulture Izabela Babić te koordinator projekta u školi – knjižničarka Marija Blažević.
Sve što smo radili tijekom projekta prikazali smo na završnici u Mariboru 5. travnja 2019. godine u obliku izvanučioničke nastave. Na završnicu je došlo ukupno 13 učenika i korisnica poludnevnog boravka, učiteljice Jasna i Lucija te knjižničarka Marija.
Cilj ovoga susreta sa školom partnerom bio je prikazati rezultate projekta te razmijeniti iskustva u radu s učenicima, s naglaskom kako približiti čitanje djetetu s poteškoćama u čitanju. Također, cilj je bio stjecanje novih prijateljstava, učiti o različitostima u komunikaciji i izražavanju, primjenjivati stečene socijalizacijske vještine, prikazati usvojena pravila pristojnog i kulturnog ponašanja te aktivno sudjelovanje u predviđenim aktivnostima.
Na samome početku, domaćini su nas srdačno dočekali s kratkom priredbom i pozdravom ravnateljice, potom smo se upoznali, učenici, učitelji i knjižničarke kroz zanimljivu radionicu. Potom smo prikazali domaćinima što smo radili kroz projekt, u PowerPoint prezentaciji prikazali smo odrađene aktivnosti (svaki mjesec čitali smo priče slovenske književnice Ele Peroci iz knjige Priče za laku noć, analizirali smo priče, izrađivali smo plakate, uspoređivali priče s pričama hrvatskih autora). Domaćine smo iznenadili pripremljenim igrokazom, posebno smišljenim za potrebe projekta; prikazali smo prilagođenu slikovnicu Maca Papučarica, posebno priređenu za potrebe projekta, koja je nastala kao građa laka za čitanje. Domaćini su bili oduševljeni našim aktivnostima. Uslijedio je prikaz njihovih aktivnosti iz knjige Dežela Smejalka hrvatskog autora Zvonimira Baloga. Za vrijeme druženja i upoznavanja učenika kroz igranje društvenih igara, učiteljice i knjižničarke obiju škola razmjenjivale su iskustva, razgovarale o važnim pitanjima djece s poteškoćama, stvarale nove ideje za daljnju suradnju.
Pošli smo i u obilazak grada Maribora. Učenici su bili oduševljeni viđenim, kao i učiteljice i knjižničarka; ono što su naučili o Mariboru kroz projekt, sada su mogli vidjeti uživo, kao na primjer najstariju lozu na svijetu. Naučili su nešto o kulturi grada i njegovim građanima. Rastali smo se od domaćina Klare Napast, knjižničarke i Natalije Augustinovič, učiteljice defektologinje s lijepim željama kako se vidimo nagodinu u našoj školi.
Marija Blažević
 
0 Comments

OŠ Podmurvice Rijeka

7/1/2019

0 Comments

 
Djelatnici i učenici riječke OŠ Podmurvice  čitali su i družili se 24 svibnja 2019. sa slovenskim prijateljima iz OŠ Antona Bezenška iz Frankolova blizu Celja.  Učenici 5.a razreda s učiteljicom HJ, Rominom Raspor Mohorovičić te knjižničarkom Alidom Devčić Crnić čitali su u projektu Branje ne pozna meja/ Čitanje ne poznaje granice.
Učenici su, i to naglas, čitali Kekeca, slovenskog autora Josipa Vandota, a škola partner iz Slovenije čitala je naglas Sretne dane, Mire Gavrana.
Nakon cjelogodišnjeg čitanja naglas, čitanje su započeli još prošle školske godine s učiteljicom razredne nastave Tatjanom Krmpotić, proučavanja značenja te knjige za slovensku književnost i odluke da ćemo se upoznati s postojbinom Kekeca i rodnog mjesta pisca Josipa Vandota – Kranjskom Gorom, petaši su zaključili: „Čitaj knjigu! Kekec je zabavna i poučna knjiga. Primjerena je svim uzrastima. Ovo je priča o hrabrom dječaku po imenu Kekec, točnije Gregec. Kekec je uvijek svima na usluzi. Ima malenu sestricu po imenu Tinka. Suočit će se i s najvećim strahom ako je u pitanje sigurnost njegove obitelji i prijatelja. Ova  priča je emotivna. Ako želiš biti hrabar kao Kekec, pročitaj ovu knjigu i uživaj u njegovim pustolovinama.“
Zajedničko druženje sa slovenskim gostima započelo je  u OŠ Podmurvice kraćom priredbom dobrodošlice i kvizom  o Kekecu u školskoj knjižnici, nastavilo se na Korzu  upoznavanjem gostiju s riječkim znamenitostima, a završilo  u Brseču, gledajući praizvedbu predstave Dobro se dobrim vraća u izvedbi Teatra Oz. Druženje smo završili romantičnom šetnjom uz more u Mošćeničkoj Dragi.
Ovaj program realizirao se uz potporu sudioničkog programa Civilne inicijative koje provodi RiHub, u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Koordinatorica sudioničkih programa Marija Katalinić upoznala je u  prostoru Ri Huba slovenske prijatelje s programima Rijeke 2020 u kojima Rijeka postaje europska prijestolnica kulture te tako najavila važan događaj za naš grad.
Evo što je o posjeti rekla naša partnerica Suzana Šafarić, knjižničarka iz OŠ Antona Bezenšeka: „ Res hvala, za topel sprejem in čudovit dan v Rijeki. Vsi smo odšli  od vas z lepimi vtisi in komaj čakamo, da vas gostimo. Hvala za vse!“
I mi jedva čekamo uzvrat gostovanja koji smo planirali 26. i 27. rujna 2019.
Bila je ova lijepa bajka koja još nije završena...
 
 Alida Devčić Crnić
 
 
0 Comments

Centar za odgoj i obrazovanje mladeži Karlovac

7/1/2019

0 Comments

 
 
I ove školske godine smo se uključili u međunarodni projekt 
„Čitanje ne poznaje granice - Branje ne pozna meja“. Koordinator projekta je Đurđa Guštin, dipl. defektolog - prof. savjetnik.
SURADNICI NA PROJEKTU:
Uz koordinatoricu Đurđu Guštin na ovom  međunarodnom projektu u partnerstvu s učenicima i kolektivom OŠ Milke Šobar Nataše iz Črnomlja sudjelovale su  nastavnice Marijana Kolić, prof. defektolog,  s učenicima od 1.- 8. razreda, Dubravka Lenuzzi, prof. rehabilitator i Andreja Lekić, prof. rehabilitator, s učenicima srednje škole  i  Iva Cibulka, prof. defektolog, s učenicima u OOS.
U projekt su se uključili svi učenici škole prema svojim mogućnostima i interesima. Birali smo autore koji pišu zanimljive sadržaje za djecu i mlade. Ove godine odabir je pao na književnicu Svetlanu Makarović i književnika Tonu Seliškara.  Niži razredi OŠ i OOS  obrađivali su djelo Svetlane Makarović: Hrčkova kruška. Učenici SŠ čitali su „Družinu Sinjega galeba“ književnika Tone Seliškara.
Završni susret održan je u Karlovcu 24.5.2019.

Đurđa Guštin
0 Comments

OŠ Starše                   POŠ Marjeta na Dravskem polju

7/1/2019

0 Comments

 
​V okviru projekta Branje ne pozna meja so nas v petek, 10. 5. 2019 obiskali vrstniki iz šole Stjepana Radića iz Božjakovine. Zjutraj smo jih nestrpno pričakali s kratkim kulturnim programom in pozdravom ravnatelja. Ko je bil uvodni led spoznavanja prebit, smo se učenci našega tretjega b., skupaj z razredničarko, knjižničarko in gosti iz Hrvaške odpeljali v Maribor. Najprej smo jih povabili na Dravsko vilo in si tako ogledali Maribor in nekatere znamenitosti z gladine reke Drave. Vsi otroci, vključno s spremljevalci so bili navdušeni, saj je Maribor res čudovit. Vse skupaj  je še obarvalo vreme, ko je po dolgih deževnih dneh sijalo sonce, kot v pozdrav nam vsem skupaj. Po vožnji z ladjico smo nadaljevali ogled peš, skozi Maribor in skupaj ugotovili, da Maribor ni velik, a je zelo zanimiv. Z veliko lepimi vtisi smo se nato odpeljali V Starše, kjer smo jim razkazali našo Centralno šolo. Gostje so bili nad šolo navdušeni, a najbolj so jih  prepričali fitnes na prostem in vsa igrišča v okolici šole, vključno z učilnico na prostem. Zelo lačni smo se z avtobusom odpeljali nazaj v Marjeto, kjer je za vse prazne želodčke poskrbela prijazna kuharica Danica.  Sledil je drugi del srečanja, kjer so naši gostje predstavili svoj kraj in svojo šolo. Ker so v okviru projekta prebirali v njihovem jeziku našega pisatelja Josipa Vandota, so nam odigrali odlomke iz Kekca, zapeli Kekčevo pesem in zapeli himno njihovega razreda. Našim otrokom so razdelili darilca z osebnimi pismi, kjer so jim sporočili kaj jim želijo v življenju ter nogometno žogo z podpisi vseh otrok iz razreda.
Tudi mi smo jim predstavili naše delo, saj so učenci 3.b brali zgodbe njihovega pisatelja v našem jeziku. Neskončno so uživali ob poslušanju teh zgodb, saj so bile zgodbe iz življenja otrok njihove starosti, ki so jih naučile, da se otroci tudi zunaj naših meja ukvarjajo s podobnimi vprašanji in da se sreča ne skriva v bogastvu. Otroci so prebirali zgodbe Božidarja Prosenjaka z naslovom Sejalec sreče.
Če je bilo čez dan pri otrocih malenkost zadržanosti in nekaj jezikovnih barier, so prav vse ovire padle ob igri Energijski stolp, ko so učenci s skupnimi močmi in sodelovanjem postavljali stolp. Takrat so se slišali le zvoki navdušenja in obraze so krasili zadovoljni nasmeški.
Pozno popoldan, ko so nas prijatelji iz Hrvaške zapustili, smo zaključili projekt z besedami, da branje ne pozna meja, ampak ustvarja nove prijatelje.
Daniela Šaberder
0 Comments

OŠ Ante Kovačića Zlatar

7/1/2019

0 Comments

 
Osnovna škola Ante Kovačića, Zlatar već petu godinu sudjeluje u međudržavnom projektu za poticanje čitanja Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja, koji se odvija pod pokroviteljstvom Hrvatskoga knjižničarskog društva. Ulazak u projekt inicirao je stručni suradnik knjižničar Denis Vincek koji u Osnovnoj školi Ante Kovačića Zlatar koordinira projekt, a ove je školske godine slikovnicu Čarabaralo slovenske autorice Ide Mlakar čitao 1.a učiteljice Silvije Adanić koja je prema tom djelu napisala scenarij za igrokaz što su ga u našoj partnerskoj školi u Preserju pri Radomljah izveli Tia Horvat, Adela Bručić, Adam Adanić i Lucija Kuharić iz 1.a razreda. Projekt svake godine prate učenici Multimedijske skupine naše škole pa su tako za ovaj susret pripremili film Moj dijabetes i ja koji su prikazali slovenskim osmašima, a Patrik Delija i Paula Sviben iznijeli su nakon zajedničkoga gledanja filma nekoliko činjenica o šećernoj bolesti od koje boluje glavni junak toga dokumentarca. Slovenski osmaši čitali su ove školske godine pjesme Grigora Viteza i pripremili kratku scensku uprizorbu. U nastavku programa bilo je i glazbe i plesa, a velik pljesak zaradili su slovenski prvašići koji su pripremili prigodni program hrvatskim učenicima. Školu je predstavila te s našim učenicima, stručnim suradnikom knjižničarom Denisom Vincekm i učiteljicom 1.a Silvijom Adanić razgovarala ravnateljica Osnovne škole Preserje pri Radomljah Ana Nuša Kern. Rodila su se nova prijateljstva - uz poziv našega ravnatelja Marijana Posarića da se vidimo dogodine u Zlataru. Susret je završio izletom koji su organizirali domaćini u arboretum Vučji potok. (Patrik Delija, 8.b)

​http://www.os-akovacica-zlatar.skole.hr/?news_id=3691#mod_news
Denis Vincek
0 Comments

OŠ Marije i Line Umag

7/1/2019

0 Comments

 
Već drugu godinu za redom naša školska knjižnica sudjeluje u međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja. U projektu smo povezani sa slovenskom Osnovnom školom Zadobrova iz Ljubljane. Prošle godine naši učenici otputovali su u njihovu školu, a ove godine mi smo bili škola domaćin.
Tijekom drugog polugodišta naši učenici sastajali su se petkom u knjižnici i čitali knjigu Sama kod kuće slovenske autorice Dese Muck, a učenici OŠ Zadobrova čitali su knjigu Sretni dani koju je napisao Miro Gavran. Osim druženja uz knjigu, naši učenici izrađivali su plakat na temu knjige, pripremali recitacije na čakavskom dijalektu uz glumu koje su izveli na završnom susretu, pomagali u pakiranju i dekoraciji prigodnih poklona za svoje prijatelje.
Ove školske godine u projektu su sudjelovali učenici šestih razreda i knjižničarke Jelena Paić i Maja Lalić, a iz OŠ Zadobrova sudjelovali su učenici petih razreda i knjižničarka Maja Jeras.
Završni susret projekta održao se u ponedjeljak, 10. lipnja 2019. godine. Prvi dio susreta učenici su se pobliže upoznali, prezentirali i predali jedni drugima poklone uz nazočnost ravnateljice Sanje Zakinja. Drugi dio susreta učenici su predstavljali jedni drugima svoje projekte kroz glumu, ples, recitaciju, pjesmu, a knjižničarke su predstavile rad i uspjehe naše škole. Nakon kulturnog djela programa uputili smo se u grad gdje su učenice naše škole imale zadatak turističkih vodiča i predstavile sve važnije znamenitosti grada svojim prijateljima iz Slovenije. Potom smo se uputili na ukusan ručak u školu koji su naše vrijedne kuharice odlično pripremile. Druženje se nastavilo vožnjom turističkim vlakićem do Katora gdje su učenici uživali u morskim radostima. U popodnevnim satima oprostili smo se s našim gostima koji su zajedno s nama bili puni pozitivnih dojmova i bogatiji za novo iskustvo i prijateljstva.
Jelena Paić
​Maja lalić


0 Comments

OŠ Siniše Glavaševića Vukovar

7/1/2019

0 Comments

 
Na početku školske godine 2018./2019. i Osnovna škola Siniše Glavaševića, iz Vukovara, uključila se po četvrti put u hvale vrijedan međunarodni projekt „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“.
Učenici 4. a razreda sa svojom učiteljicom Ružicom Sabo i školskom knjižničarkom Biljanom Krnjajić surađuju sa slovenskom školom na projektu „Čitanje ne poznaje granice – Branje ne pozna meja”
Pridružili smo se i postali dio velike obitelji u međunarodnom projektu „ Čitanje ne poznaje granice - Branje ne pozna meja“. Projekt je pobudio motivaciju i znatiželju za čitanjem književnih djela slovenskih autora. Ovo je samo jedno od niza druženja koje smo započeli u našoj školskoj knjižnici, razredima i odgojno-obrazovnim skupinama uz glasno čitanje.
Serijom izložbi i predavanjima o  Sloveniji upoznali smo se s piscom Josipom Vandotom i njegovim glavnim književnim likom, hrabrog i bistrog pastira Kekeca, kojega je Vandot stvorio.
Prvo smo čitali književno djelo, onda smo analizirali, izdvajali motive, tražili slike iz časopisa, crtali, lijepili, pravili kolaže, spojili književnost i likovnu umjetnost, potom i prezentirali a u stvari UŽIVALI :-)!
Osnovna namjena Projekta je poticanje ljubavi prema ljepotama i bogatstvu hrvatskoga i slovenskoga jezika te razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju na učenike čitanja naglas, interesa za kulturu i običaje zemlje partnera, promicanje zajedničkog, europskog identiteta.
Biljana Krnjajić
0 Comments

OŠ Markovci

6/30/2019

0 Comments

 
​Tudi letošnje šolsko leto se je naša šola vključila v mednarodni bralni  projekt imenovan Branje ne pozna meja oz. Čitanje bez granica, kjer smo sodelovali s hrvaško šolo Veliko Trojstvo. Knjižničar Milvan Milunič in učiteljica Doroteja Kostanjevec sva z izbranimi učenci izbirnega predmeta literarni klub prebirala knjigo z naslovom Pozabljeni sin, naši partnerji s Hrvaške šole  pa so delo avtorice Dese Muck, Hči lune. Dejavnosti so potekale skozi celo šolsko leto, v mesecu maju pa smo izvedli tudi videokonferenco, kjer sta obe šoli pokazali svoje izdelke, učenci pa so se lahko preizkusili tudi v govorjenju v hrvaščini, kar je danes že prava umetnost.
 Milovan Milunič
0 Comments

OŠ "Stjepan i Anun Radić" Gunja

6/28/2019

0 Comments

 
​Na početku školske godine 2018./2019. i Osnovna škola „Antun i Stjepan Radić, iz Gunje, uključila se po treći puta u hvale vrijedan međunarodni projekt „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“. Učenici 2. a razreda sa svojom učiteljicom Jasminkom Hot i školskom knjižničarkom Anitom Tufekčić surađivali su sa slovenskom školom na projektu „Čitanje ne poznaje granice – Branje ne pozna meja”. Ove godine čitali smo knjigu „Djeco, laku noć“ autorice Ele Peroci. Izrađivali smo papučice, čitali, pisali nove priče i uživali tijekom cijele godine. Realizacija projekta promovirana je na facebook stranici škole kroz video uradak u web 2.0 alatu Aninmoto.
Link na stranicu: https://www.facebook.com/OSGunja/?epa=SEARCH_BOX
Link na video u animotu: https://animoto.com/play/uZfhqbQZE1xxNDd0JLqvzw?fbclid=IwAR0FPza0kUsBl5BwDy4zJlZApUvQ-QaK1w_-O1exTOugW0xEia_JTeyfDhA
Pridružili smo se i postali dio velike obitelji u međunarodnom projektu „ Čitanje ne poznaje granice - Branje ne pozna meja“. Projekt je pobudio motivaciju i znatiželju za čitanjem književnih djela slovenskih autora. Ovo je samo jedno od niza druženja koje smo započeli u našoj školskoj knjižnici, razredima i odgojno-obrazovnim skupinama uz glasno čitanje. Projekt se provodi u hrvatskim i slovenskim osnovnoškolskim knjižnicama. U hrvatskim se školama čitaju prijevodi slovenskih autora, a u slovenskim hrvatskih autora. Književna djela čitaju se naglas i povezuju s Nastavnim planom i programom. Za završni susret, koji se u pravilu organizira potkraj nastavne godine, pripremi se kraći program kojim se prikaže djelo koje se čitalo. Projekt pored čitanja i obrade književnog djela sadrži i istraživački rad u kojem učenici istražuju povijest, kulturu i znamenitosti kraja škole partnera. Koordinatori povežu dvije škole (jednu hrvatsku i jednu slovensku) koje zatim kroz nastavnu godinu međusobno surađuju. Škole partneri same dogovaraju koja će djela čitati, koji će razredi/interesne skupine sudjelovati te kada i gdje će organizirati završnicu projekta. Na završnom susretu jedni drugima prezentiraju djela koja su čitali i aktivnosti kojima su čitanje popratili, međusobno se bolje upoznaju te razmjene iskustva i dojmove. Škola domaćin organizira turističko razgledavanje mjesta kako bi učenici upotpunili svoja istraživanjem, stečena znanja. Zbog financijskih mogućnosti posjet nije omogućen.
Podršku projektu dali su Hrvatska udruga školskih knjižničara, Hrvatsko knjižničarsko društvo, Sekcija za školske knjižnice, Hrvatsko čitateljsko društvo i Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, Sekcija za šolske knjižnice.
 
Voditelj projekta: Anita Tufekčić, prof.              U Gunji, 28. lipnja 2019. godine
 
 
 
0 Comments

OŠ Antona Ukmarja Koper

6/28/2019

0 Comments

 
​V mednarodni projekt Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice smo se vključili tudi v šolskem letu 2018 / 2019. Projekt povezuje dve osnovni šoli, eno slovensko in eno hrvaško. V hrvaški šoli berejo slovenske avtorje, v slovenski šoli pa hrvaške. Cilj projekta je promocija branja, bralnih navad in razvijanje različnih oblik pismenosti.
Na naši šoli so bili vključeni učenci 4.  razreda z mentorico Andrejo Spudič. V okviru rednega pouka brali knjigo z naslovom Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča,  ki jo je napisala Ivana Brlić Mažuranić..  Ob prebrani zgodbi so se učenci med seboj pogovarjali, izražali svoja stališča, mnenja in poustvarjali.  
V projektu so sodelovali učenci  9. B in C razreda, ki delujejo v skupini UKvarjalci, z mentorico Patricijo Kravanja. Pripravili in izvedli so kviz in aktivnosti  o prebrani knjigi za četrtošolce, predstavili državo Hrvaško in območje Primorsko – Goranske županije in pomagali načrtovati izvedbo ekskurzije.
 
Priprave na ekskurzijo v Gorsko kotar so se začele v mesecu marcu. S koordinatorica Žaklina Majetić Mufić, knjižničarko naše partnerske šole, smo pripravili podroben program in se dogovorili za vse aktivnosti.
 
V petek, 17. maja 2019,  smo s skupino 37 učencev, obiskali Osnovno šolo Dr. Branimira Markovića Ravna Gora v Gorskem kotarju. Naši gostitelji so nas gostoljubno sprejeli, najprej je šolski pevski zbor prisotne dvignil na noge. Obiskala nas je tudi »Ivana Brlić Mažuranić«, tokrat v časovnem stroju, predstavila nam je svoje bogato življenje in pisateljsko pot. Zares nas je uspela spraviti v smeh.
Naše skupno srečanje smo zaključili v naravi, s poučno gozdno potjo, ki je ponudila lep pogled na Ravno Goro.
Ob zaključku smo zapeli, se poslovili in obljubili, da s sodelovanjem nadaljujemo tudi v prihodnjem šolskem letu.
https://dobrodoslivsolskiknjiznici.weebly.com/obvestila-novice.html
Koordinatorica: Mateja Kokošar
 
vtisi_17_5_2019__1_.pdf
File Size: 277 kb
File Type: pdf
Download File

0 Comments

OŠ Milke Šobar Nataše

6/28/2019

0 Comments

 
​Učenci OŠ Milke Šobar – Nataše smo se že četrto leto zapored udeležili mednarodnega projekta Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice, v katerem več kot uspešno sodelujemo s Centrom za odgoj in obrazovanje djeci i mladeži iz Karlovca. Letošnje leto smo se v projekt vključili z branjem mladinske povesti Mira Gavrana, Srečni dnevi, ki smo jo s 6. in 7. razredom prebirali med poukom slovenščine.
V petek, 24. 5. 2019, smo se udeležili zaključne prireditve, ki so jo pripravili Karlovčani. Na začetku so nas toplo sprejeli s predstavo Hrček in hruška, nato pa smo se udeležili zanimivih delavnic, v katerih so nam predstavili literarni deli Hrček in hruška ter Bratovščina Sinjega galeba, ki so ju letos obravnavali v projektu. Po odličnem kosilu je sledil izlet na grad Dubovac, kjer smo pobližje spoznali življenje na gradu. Naučili smo se, kako z bobnanjem opozoriti na napade Turkov in kako se pred njimi braniti z mečem. V gradu pa smo s skritimi nalogami spoznali hrvaško pisateljico Ivano Brilić Mažuranić. Prelep sončen dan, ki je kar prehitro minil, smo končali s pijačo v prijetnem grajskem atriju.
Zahvaljujemo se Centru za odgoj in obrazovanje djeci i mladeži iz Karlovca za njihovo gostoljubnost in prijateljstvo. Upamo, da se naslednje leto znova družimo ob dobrih knjigah.
 
Tonja Planinc, učiteljica slovenščine
 
0 Comments

OŠ Ivana Cankara Vrhnika

6/28/2019

0 Comments

 
​V šol. letu 2018/19 smo ponovno sodelovali v mednarodnem projektu Branje brez meja, v
okviru katerega smo se povezali s šolo OŠ Milana Langa, Bregana. Na OŠ Ivana Cankarja
Vrhnika smo prebirali dela Ivane Brlić Mažuranić. Z učenci 5. A smo brali Pripovedke iz
davnine, z učenci 6. a pa Čudovite dogodivščine vajenca Hlapića. Hrvaški učenci so brali
pesniško zbirko Kajetana Koviča Zlata ladja.
V 5. a smo prve skupne ure namenili predstavitvi projekta in avtorice Ivane Brlić Mažuranić.
Učenci so najprej prisluhnili branemu besedilu, potem smo se lotili različnih poustvarjalnih
dejavnosti. Slišano zgodbo so ilustrirali, narisali strip, izdelali so knjižno kazalko z motivi,
nadaljevali so zgodbo, jo dramatizirali in zaigrali.
Eno zgodbo so učenci poslušali v hrvaškem jeziku, da so lahko začutili melodijo jezika in
pripovedni tok zgodbe v jeziku avtorice. Ugotovili so, da se s prevodom velikokrat izgubijo
določene posebnosti ali značilnosti besedila v izvirniku.
Učenci 6. a so po prvih skupnih urah s predstavitvijo projekta in avtorice Ivane Brlić
Mažuranić ob in po branju ilustrirali vajenca Hlapića, izdelovali so knjižne kazalke, nadaljevali
so zgodbo, si izmislili predzgodbo, vsebino so dramatizirali in zaigrali. Ogledali smo si spletni
portal Šegrta Hlapića in film.
Delo v okviru projekta smo beležili na spletni strani šolske knjižnice. Vsi foto utrinki so zbrani
v spletni galeriji.
Z našimi partnerji četrtošolci OŠ Milana Langa Bregana smo načrtovali video srečanje, ki smo
ga zaradi odsotnosti učencev v šoli v naravi ali na dnevih dejavnosti morali preložiti na
začetek novega šolskega leta. Junija smo jim preko emaila poslali posnetek dramatizacije
zgodbe Striborov gozd, ki so jo v zadnjih mesecih pripravili učenci 5.a Septembra jim bomo
poslali še izdelane knjižne kazalke, knjižne nagrade (slikanica našega rojaka Ivana Cankarja z
naslovom Pehar suhih hrušk) in različna promocijska gradiva z nalogami za reševanje.

Andreja Nagode
šolska knjižničarka
OŠ Ivana Cankarja Vrhnika

Vrhnika, 28. 6. 2019
0 Comments

OŠ Sladki Vrh

6/28/2019

0 Comments

 
​OŠ Sladki Vrh v tem mednarodnem projektu sodeluje z OŠ Antuna Gostovinskega Koprivnica (Hrvaška). Koordinatorici sva bili Vanja Jesenek (Sladki Vrh) in Luca Matić (Koprivnica). Učenci OŠ Sladki Vrh smo 20. 5. 2019 obiskali svoje prijatelje na Hrvaškem. Na uvodnem delu so učenci iz Koprivnice nam predstavili svoje videnje prebranega, v nadaljevanju pa so naši četrtošolci hrvaškim prijateljem prikazali kolaž igre, plesa in deklamacije hrvaških avtorjev.
V nadaljevanju je po okusnem kosilu sledilo druženje in obisk svetovno znane tovarne Podravka.
V popoldanskih urah smo se od svojih prijateljev poslovili in si zaželeli čimprejšnje ponovno srečanje.
S hrvaško koordinatorico sva ga že določili, to bo jeseni 2019 na OŠ Sladki Vrh.
Učenci in sodelujoče učiteljice so s projektom zadovoljne in ga podpiramo tudi v prihodnje.
 
Zapisala Vanja Jesenek, OŠ Sladki Vrh 
0 Comments

OŠ Ljudevita Modeca Križevci

6/10/2019

0 Comments

 
         OŠ Ljudevita Modeca nastavila je suradnju s OŠ Šmartno iz Šmartna pri Litiji na međunarodnom projektu čitanja Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja. Tijekom školske godine naši su učenici čitali knjigu bajki Mislice  Feri Lainščeka, a učenici OŠ Šmartno knjigu Sretni dani koju je napisao Miro Gavran.
         Ove školske godine u projektu je sudjelovao 4. c razred učiteljice Sandre Poje, učenici PŠ Vojakovački Osijek, njihov učitelj Tihomir Pleša i knjižničarka Romana Erhatić, a iz OŠ Šmartno u projektu je sudjelovao 5. b učiteljice Jožice Žurga i njihova knjižničarka Vanja Adamlje. S učenicima iz slovenske škole su se dopisivali i imali skype susrete. Četvrtašima se projekt jako svidio jer su imali razredno čitanje, učili su slovenski jezik, istraživali drugu zemlju i stekli nove prijatelje. Dramatizirali su bajku, pjevali slovenske pjesme i izrađivali prigodne poklone za svoje prijatelje. Susret s petašima iz Slovenije održao se 5. lipnja 2019. u Križevcima. Program se odvijao u dvorani Turističkog i informativnog centra Križevci. Učenici su predstavili svoje projekte koje su prezentirali kroz glumu, ples, pjesmu i javno izlaganje. Nakon programa uputili smo se s učenicima na ručak, a posjetili smo i  Čokolateriju Hedona te u Čokobaru probali njihove ukusne proizvode. Susret se nastavio razgledom grada i posjetom crkvi Svetog Križa u kojoj je nekoliko riječi o samoj povijesti crkve i Krvavom saboru križevačkom izložio učitelj Tihomir Pleša.
     Susret se nastavio druženjem u OŠ Ljudevita Modeca u kojoj su četvrtaši gostima pokazali svoj razred i  školu. Nakon cjelodnevnog druženja, svi smo bili puni lijepih dojmova i veselimo se susretu sljedeće godine.

Romana Erhatić
0 Comments

OŠ Dr. Branimira Markovića Ravna Gora

5/31/2019

0 Comments

 

Ovo je četvrta godina kako se nastavlja prijateljstvo između naše škole i OŠ Antuna Ukmarja iz Kopra, a sve zahvaljujući projektu Čitanje ne poznaje granice, odnosno Branje ne pozna meja. Ove su godine bili uključeni učenici osmih i četvrtih razreda. Mi smo čitali roman slovenske spisateljice Janje Vidmar Kebarie i Zvjezdicu Pospanku Frana Milčinskog – Ježeka. Prijatelji iz Slovenije čitali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića, naše poznate spisateljice Ivane Brlić – Mažuranić. Goste smo dočekali prigodnim programom dobrodošlice. Zbor Brezice pozdravio ih je pjesmom i oduševio svojom izvedbom. Učenici 8. razreda pripremili su prezentaciju o Ravnoj Gori, kulturnim znamenitostima Gorskog kotara te ljepotama našeg kraja, a posebna gošća susreta bila je „Ivana Brlić – Mažuranić“ koju je utjelovila Ivona Kalčić, učenica 8.razreda te našim gostima pobliže opisala svoj život i književni rad. Druženje se  nastavilo uz razmjenu prekrasnih poklona i igranjem kviza kahoot s temom Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Uslijedila je šetnja Ravnom Gorom, odnosno Poučnom stazom do Suhog vrha i spomenika Kosturnice. Nakon odmora i ručka, neizostavan je bio obilazak dvorca Stara Sušica koji svojom posebnošću uvijek šarmira posjetioce. Nadamo se da smo našim gostima bili dobri domaćini te da će se naše prijateljstvo i ljubav prema knjizi i dalje njegovati.

Žaklina Majetić Mufić
0 Comments

OŠ Pećine Rijeka

5/29/2019

0 Comments

 
Učenici naše škole i ove su godine sudjelovali u projektu Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja. Riječ je o projektu  koji ima za cilj upoznati učenike sa slovenskom, odnosno hrvatskom književnosti. Svaka škola ima partnersku školu  u Sloveniji, a našoj školi partner je OŠ Dragotina Ketteja   iz Novog  Mesta. Ovo je bila prva godina naše suradnje, ali vjerujemo kako  ćemo partnerstvo na projektu nastaviti. Tijekom školske godine, u okviru nastave slovenskog  jezika, naši su učenici upoznali rad slovenskog književnika Toneta Pavčeka koji je porijeklom iz Novog Mesta. Što smo sve doznali, možete vidjeti i u prezentaciji koja se nalazi ispod članka.
Ovogodišnja manifestacija  Noć  knjige, također je bila u znaku slovenske književnosti. Upoznali smo autoricu  Desu Muck čija nam je slikovnica „Anica i tajna maska“ bila povod za upoznavanje s pokladnim običajima u Sloveniji. Upoznali smo kurente, slovenske zvončare te su se učenici na kreativnoj radionici likovno izrazili, izrađujući papirnate zvončare.
Što su radili učenici, učitelji i knjižničari iz Slovenije  možete vidjeti na mrežnoj stranici njihove škole, na poveznici:
https://dknm.splet.arnes.si/2019/05/24/zakljucek-projekta-branje-ne-pozna-meja/
Možemo zaključiti kako smo svi skupa bogatiji zbog ove suradnje na projektu te se radujemo otkrivanju novih autora iz slovenske književnosti.
Voditeljice projekta su knjižničarke Tanja Šupe i Ksenija Sobotinčić Štropin te  profesorica slovenskog jezika Andreja Šlosar.

Tanja Šupe
tone_pavček.pptx
File Size: 2898 kb
File Type: pptx
Download File

0 Comments

OŠ "Braća Bobetko" Sisak

5/21/2019

0 Comments

 
​Još jedan projekt u koji su bili uključeni učenici naše škole je završen. Već petu godinu naši Knjižničari i Čuvari baštine čitaju djela slovenskih pisaca , a djeca iz Slovenije naše pisce i u mjesecu svibnju susreću se u jednom od gradova Hrvatske i Slovenije te razmjenjuju svoje dojmove o pročitanim knjigama.
Naša škola partner je OŠ Maksa Durjave iz Maribora, već smo postali pravi prijatelji, iako se svake godine uključuju i novi učenici. U petak, 10. svibnja ugostili smo učenike iz te škole i zajedno proveli jedan zanimljiv, veseo i ugodan dan.
Naši su učenici čitali  zbirku pjesama Otona Župančiča, Ciciban, već pomalo zaboravljene pjesme, ali mi smo od njih napravili mali recital uz popratne fotografije i stihove pjesama. Učenici iz Slovenije čitali su Sretne dane Mire Gavrana. Bilo je tu pjesme, plesa, igrokaza, goste smo proveli našom školom i pokazali im nove uređene učionice,  a nakon ručka posjetili smo Stari grad, gdje smo zajedno s učenicima OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i njihovim gostima iz OŠ bratov Polančičev slušali o bogatoj povijesti našeg grada, posjetili Dječji odjel Knjižnice Vlade Gotovca i prošetali gradom. Vrijeme je brzo prošlo, sunce je bilo na našoj strani i oko 17 sati otpratili smo drage nam goste. Već sad razmišljamo o novoj knjizi i veselimo se ponovnom susretu sljedeće godine u Mariboru.
 
 knjižničarka Jadranka Groza
0 Comments
<<Previous
Forward>>

    Uređuje:

    Mirjana Čubaković 

    Dječji radovi

    KREATIVNOST
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Naslovnica
  • O projektu
    • Opći podatci
    • SVRHA, CILJEVI, ISHODI
    • PROVEDBA
    • POSTIGNUĆA
    • Logo
    • Letak
  • Galerija
  • Kontakt
  • Sudionici
    • Škole partneri 2013./2014.
    • Škole partneri 2014./2015. >
      • Sudionici 2014./2015.
      • OŠ Marije Jurić Zagorke Zagreb / OŠ Žužemberk
      • OŠ Zvonimira Franka Kutina/OŠ Maksa Durjave Maribor
      • OŠ Sućidar Split/OŠ Solkan Nova Gorica
      • OŠ "Braća Bobetko" Sisak/OŠ Spodnja Šiška Ljubljana
      • OŠ Ante Kovačiča Zlatar/OŠ Preserje pri Radomljah
      • OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće/OŠ bratov Polančičev Maribor
    • Škole partneri 2015./2016. >
      • Sudionici 2015./2016.
    • Škole partneri 2016./2017..
    • Škole partneri 2017./2018. >
      • Škole partneri 2018./2019.
      • Škole partneri 2019./2020.